XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA  11.09.2022

  • Post category:Ogłoszenia

W środę zapraszamy  na nowennę do Matki Bożej.  Wcześniej pół godziny adoracja w ciszy.   W tym dniu Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

We czwartek NMP Bolesnej.

W piątek rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością Odpustową ku czci św. Michała Archanioła.  Jak dawniej będą to trzy dni dla wszystkich stanów w parafii. W piątek; w sobotę o 18 i na mszy o 9.30 w niedzielę zapraszamy młodzież z całej naszej parafii od VII klasy i starsze w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania. Także prośba do młodzieży szkół średnich. 

W sobotę spotkanie ministrantów i lektorów z całej parafii w ramach przygotowania do odpustu  o 17 przed nowenną.

Cieszymy się, że wczoraj do grona Ceremoniarzy zostali włączeni przez bp Ordynariusza: Marcin Tokarz; Maksymilian Potoczek; Konrad Kulig i Patryk Rogowski.

Już dziś prośba do rodzin  z Kąciny o przygotowanie kościoła na odpust od rodzin: Jacenty Niemiec do Barnach Adam.

Bóg zapłać za ofiary  składane na budowę kościoła w Porębie w kwocie 5 tys. 094 zł .

Od października wracamy do sprawowania Uroczystych liturgii chrztów świętych jak było przed zarazą  ” covidem” czyli  w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dzieci będą uroczyście wprowadzane do świątyni od drzwi kościoła. W ich intencji i rodziców będzie sprawowana msza święta.   Jeszcze przez ten czas do października będzie można udzielić chrztów  dzieciom w dowolną niedzielę ale po mszy świętej o 11.  / z wyjątkiem niedzieli ostatniej września bo jest odpust!!! /.

Z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Janina Kowalik; Emilia Słaby; Maria Majca i Stefania Sroka której pogrzeb będzie w poniedziałek o 14. Polecajmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu. 

Msze święte 80 intencji za zm. Janinę Kowalik oraz wszystkie za zm. Emilię Słaby odprawią o. Bp Józef oraz  o. Maciej w Argentynie. Msze gregoriańskie za zm. Marię Majca będą od 2.01. do 31.01 2022 r od syna Jerzego z rodziną.

W ostatnią niedzielę odbyło się spotkanie Rady Parafialnej na plebani. Ks. Proboszcz przedstawił sytuację związaną z inwestycjami w Domu parafialnym, który jednocześnie jest mieszkaniem dla księży. Plebania jak często mówimy o tym budynku to obiekt, który jest własnością wspólnoty naszej parafii. Została wybudowana za ks. Kanonika Józefa Gawrona i zamieszkana przez niego oraz księży wikariuszy i następnego proboszcza. Wielkim trudem  i ofiarnością waszą końcem tamtego wieku został zbudowany. Służy ten dom wielu potrzebom parafii. Za mnie zostały w dolnej części zrobione dwie sale spotkań dla katechezy/ między innymi dzieci I komunijnych z rodzicami; przed bierzmowaniem; za niedługo katechezy przed chrztem dzieci dla rodziców i chrzestnych o czym zapowiemy niedługo/ Tam odbywają się spotkania młodzieży, liturgicznej Służby Ołtarza, próby zespołów muzycznych, spotkania Caritas, Rycerstwa Niepokalanej. Strażacy trzymając wartę przed grobem tam mają swoje pomieszczenie.  Dużym wkładem finansowym uruchomione zostały łazienki dla uczestników liturgii w kościele. Jest tam też biblioteka. Zaplecze gdzie trzymamy wiele parafialnych rzeczy, które akurat nie są na ten czas w użytku. Na wyższym poziomie jest kancelaria parafialna z której wierni w ciągu roku korzystają. Rozmowy przedślubne; zamawianie mszy św; tam są księgi parafialne. Praktycznie codziennie jest ona w użytku parafian. Ostatnio tam nowe meble zostały zakupione; szafki.  Jest też duża sala spotkań służąca podejmowaniu gości /  choćby spotkania Rady Parafialnej; odpusty; podejmowanie księży z różnych racji choćby na śniadania ks. rodaków po rannej mszy/. Tam tez nowe wykładziny; meble; zasłony. Zrobiona została nowa świetnie wyposażona kuchnia zresztą       z urządzeniami, które choćby ksiądz proboszcz otrzymywał od Rady Parafialnej czy wiernych w formie prezentów. Na parterze też jest ogólnodostępna łazienka; są gościnne pokoje. Na dolnym poziomie ma dwu pokojowe mieszkanie katecheta. Na piętrze mieszkam ja. Te mieszkania zostały odnowione; pomieszczenia proboszcza praktycznie jak przyszedłem były w stanie surowym. Zaadoptowane zostały na potrzeby każdego proboszcza, który tu jest czy będzie. Za mojego pobytu wymieniono znaczną część okien na plebani. Wykopano na potrzeby plebani studnie głębinową. Udoskonalono ogrzewanie, które jest z jednego kotła. Wyrzucone zostały niepotrzebne w każdej łazience elektryczne podgrzewacze wody, Zagospodarowane zostało otoczenie plebani w piękne krzewy oraz wyrównany został teren nawiezioną w tym celu ziemią. Przed plebanią jest położona kostka.   Po próbach napadu na plebanie przed kilku laty zainstalowane zostały kamery w otoczeniu plebani.  Te inwestycje były bardzo kosztowne. Nigdy jednak nie prosiłem o jakąś specjalna składkę na te cele. Zawsze jakoś znajdować się musiały pieniądze z oszczędności…. powiem. Nie prosiłem o ofiary na ten cel bowiem zawsze dla mnie priorytetem były prace związane z kościołem; kaplicą w Małej Żeleźnikowej; na cmentarzu. Zawsze mówiąc z tego miejsca przy tych inwestycjach byłem rozumiany a parafianie bardzo ofiarni. Ostatnio zwróciłem się do Rady Parafialnej z prośbą , która jest związana z ostatnimi inwestycjami , które zaczęliśmy realizować w Domu Parafialnym do czego zmusza nas wszystkich jak wiemy  sytuacja energetyczna. Kiedy płaciłem ostatni rachunek za olej opałowy na plebanię 2 tys. litrów po 6 zł za litr/ daje to 12 tys zł  i wystarczało w okresie zimowym na dwa   i pół miesiąca/  postanowiłem, że tego dalej nie da się tak kontynuować i trzeba zainwestować w inne źródła energii. Założona już została  nad plebanią fotowoltaika i produkuje prąd od wielu tygodni.  Chcemy przed zimą założyć do ogrzewania budynku parafialnego pompę ciepła. I trzeba wymienić grzejniki, które niestety są starzej daty i co tu dużo mówić nieekonomiczne. Tyle myślimy zrobić przed zimą. Koszt tej inwestycji ponad 150 tys. zł. Myślałem stawiając problem Radzie żeby może wziąć kredyt na tę inwestycję. Odradzono mi. Rada Parafialna postanowiła aby tak jak ostatnio choćby na organy przed rokiem zebrać ofiarę po domach. Mam świadomość , że parafianie też się borykają w tym trudnym czasie ze swoimi dużymi wydatkami  w kontekście swoich gospodarstw. Ale  ufam też, że  uda się nam jakoś i załatwić sprawy finansowe parafii.  W najbliższą sobotę i niedzielę panie i panowie z Rady z pomocą ludzi dobrej woli, którzy się zaangażują odwiedzą nasze domy z prośbą serdeczną o wsparcie tych kosztownych inwestycji. Z góry dziękuję za zrozumienie problemu. Bóg zapłać za każdy dar serca.

Ofiarę można również przekazać na konto parafii BP w Nawojowej nr R-KU 87881000072001000012120002.

ZAPOWIEDZI- pierwsze

Mariusz Migacz zam. Żeleźnikowa Wielka i Klaudia Olszowska zam. Barcice.

OGŁOSZENIE p. WÓJTA

Wójt Gminy Nawojowa i Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zapraszają mieszkańców Gminy na odsłonięcie w dniu 17 września 2022 r. symbolicznej mogiły ofiary zbrodni katyńskiej kpt. Tadeusza Radziszewskiego urodzonego w Nawojowej, dowódcy batalionu marszowego 34 pułku piechoty Wojska Polskiego. Uroczystość rozpocznie się mszą św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej o godz. 10 w kaplicy cmentarnej w Nawojowej, po której na nowym cmentarzu komunalnym w Nawojowej, nastąpi odsłonięcie mogiły symbolicznej i złożenie kwiatów.