Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy w hołdzie poległym i zmarłym na frontach I Wojny Światowej – 11.11.2023

Ks. Proboszcz w słowie wstępnym do Mszy św. przypomniał, że tablica na naszym kościele ( po lewej stronie od wejścia) powstała 10 lat po odzyskaniu Niepodległości w 1928 roku. Ówczesny proboszcz ks. Piotr Lewandowski w kronice zapisał: „ Kazałem sporządzić tablicę z marmuru, na której są wyryte złotymi literami nazwiska tych z naszej parafii, którzy polegli na polach walki w czasie wszechświatowej wojny. Umyśliłem sobie żeby tak było zrobione, bo uważałem, że to się należy pamięci tych ludzi. Dzisiaj ciała ich leżą po szerokim świecie może nawet nie na poświęconej ziemi. Godzi się więc, ażeby w tej naszej parafii skąd oni wyszli był taki znak, że polegli dla dobra sprawy. Trzeba abyśmy przyczynili się do utrwalenia pamięci swoich obrońców”.

Na naszym Skwerze Niepodległości dziś poświęcamy pierwszą z trzech tablic na której znajdują się nazwiska walczących  w tej samej I  wojnie światowej nasi rodacy pochodzący z Parafii w Żeleźnikowej. Ale nie mający tyle szczęścia aby mieć swój grób tam gdzie polegli ( w Rumuni, pod Lwowem, w Żółkwi, pod Buczaczem, we Włoszech). Chcemy, by pamięcią o nich był ten pomnik i kolejne tablice poświęcone ofiarom II wojny światowej oraz Żołnierzom Niezłomnym.

Filmy z uroczystości.

Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego .

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Apel Poległych.

Relację z uroczystości zamieściły także:

  • Tarnowski Gość Niedzielny w artykułach

Znacie-swoich-bohaterów oraz Żeleźnikowa dla Niepodległej