XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 05.11.2023

  • Post category:Ogłoszenia

Dzisiaj po rannej mszy zmiana tajemnic różańcowych. Różaniec o 15.30 z wypominkami.

Jutro i we wtorek o 16.30 różaniec z wypominkami.

W środę nowenna do Matki Bożej  o 17; pół godziny wcześniej adoracja w ciszy.

W sobotę będziemy przeżywać Narodowe Święto Niepodległości. W naszej świątyni parafialnej będzie  o godz. 9 uroczysta Msza Święta  w ramach gminnych obchodów tego wydarzenia. Pół godziny wcześniej od 8.30 w kościele program o treści patriotycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po mszy świętej  poświęcimy tablicę ku czci poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Żeleźnikowej Wielkiej. Serdecznie zapraszam wszystkich do modlitwy w intencji poległych naszych braci  w I wojnie światowej. Polecać będziemy też losy naszej umiłowanej Ojczyzny.  Ze względu na ważność tego wydarzenia w ramach swoich przygotowań do bierzmowania młodzież w tym tygodniu proszona jest właśnie w sobotę na 9. Także nie będzie żadnych spotkań grup LSO widzimy się  wszyscy na liturgii mszy świętej. Zaproszenie.

Ostatnio byłem na kilku cmentarzach z I wojny światowej  w Beskidzie Niskim.  Okazałe, pięknie usytuowane w lesie mogiły żołnierzy Niemieckich,  Austriackich i Rosyjskich (Konieczna, Blechnarka, Wysowa ). Tam w 1915 roku w okolicach Gorlic miały miejsce straszne walki. Na jednym z cmentarzy jest taki napis:  „ W pokoju żyliśmy uprawiając ziemię. Z rodzinnych zagród wyrwała nas wojna. I umęczonych żołnierską niedolą. Odurzonych zwycięstwem rzuciła w objęcia śmierci”. Ci żołnierze mają swoje groby. Z nazwiska i imienia można ich zidentyfikować. Polska Ziemia jest gościnna nawet dla swych wrogów, których chowa w swoich objęciach z szacunkiem. Na naszej tablicy znajdą się walczący  w tej samej I  wojnie światowej nasi rodacy pochodzący z Żeleźnikowej. Ale nie mający tyle szczęścia aby mieć swój grób tam gdzie polegli (w Rumuni, pod Lwowem, w Żółkwi, pod Buczaczem, we Włoszech ). Chcemy, by pamięcią o nich był ten pomnik i kolejne tablice. I tak potem o ofiarach II wojny światowej czy poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Na obelisku przed szkołą jest tablica upamiętniająca beatyfikację św. Jana Pawła II. Widnieją tam Jego słowa do nas swoich rodaków kiedyś wypowiedziane: „ Nie chciejcie Ojczyzny, która nic was nie kosztuje”. Akurat do naszych bohaterów ofiar wojen te słowa św. Jana Pawła II jakże są aktualne. Ich Ojczyzna kosztowała. Oddali za nią swoje życie walcząc w jej obronie. Złożyli na obcej ziemi daninę własnej krwi a ich kości wtopiły się w ziemię gdzie zginęli.

 Trwają prace przy skwerze Niepodległości.  W tym tygodniu będzie instalowana  tablica przez Instytut Pamięci Narodowej . Lista osób na tablicy pamięci i informacji które tam będą to owoc pracy IPN na podstawie szeroko zakrojonych badań.  Proszę pamiętać, że na ten obiekt jak i na parkingi i boiska nakierowane są kamery.  Proszę serdecznie aby ławeczki przy pomniku nie były miejscem do uczestniczenia we mszy świętej. W kościele każdy znajdzie miejsce siedzące.

ZAPOWIEDZI – drugie

Słaby Mateusz zam. Żeleźnikowa Wielka oraz Gwiżdż Beata zam. Porąbka Jurkowska;

Marek Lelito zam. Żeleźnikowa Mała oraz Patrycja Szewczyk zam. Niskowa

 Warunki zyskania odpustu zupełnego:

– nabożne odwiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłego;

– przyjąć komunię świętą;

– odmówić modlitwy: „ Ojcze Nasz” i „ Wierzę w Boga Ojca”;

– dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego;

Odpust można zyskać za jedną osobę zmarłą w ciągu dnia od 1 – 30 listopada. Także od południa Wszystkich Świętych i przez Dzień Zaduszny jeśli nawiedzimy kościół lub kaplicę np. na Małej.