IV NIEDZIELA ADWENTU – 24.12.2023

  • Post category:Ogłoszenia

Dziś IV niedziela Adwentu. Wigilia. Msze tylko do południa wg porządku niedzielnego.  Po rannej mszy Nowenna do Dzieciątka Jezus.

Na stronie naszej parafii cały obrzęd „ Wieczerzy Wigilijnej”.

 PRZY WIGILIJNYM STOLE

  1. Domownicy na rozpoczęcie śpiewają kolędę: Gdy się Chrystus rodzi

2. Po odśpiewaniu kolędy jedno z dzieci lub inny z domowników zapala święcę i mówi: Światło Chrystusa, zaś zebrani odpowiadają: Bogu niech będą dzięki. W tym momencie dzieci zapalają również światła na choince.

3.Ojciec lub matka zaczynają modlitwę od znaku krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

4.Wyznaczona wcześniej osoba czyta z Pisma świętego fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa.Mówi: wysłuchajmy słów Ewangelii św. Łukasza o tym, że Pan Jezus narodził się ponad dwa tysiące lat temu. Następnie odczytuje fragment z Ewangelii: Łk 2,1-14.


5. Po wysłuchaniu Ewangelii ojciec lub matka odczytują prośby, na które wszyscy odpowiadają: Wysłuchaj nas, Panie.
Dobry Boże, dziękujemy Ci za tę noc, w czasie której narodził się Twój Syn, nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Z ufnością kierujemy do Ciebie nasze prośby:
a. Za naszą rodzinę: o pokój, zgodę, miłość i wiarę. Ciebie prosimy
b. Za naszych sąsiadów i przyjaciół: o potrzebne dla nich łaski. Ciebie prosimy
c. Za samotnych, chorych, biednych i głodnych: o potrzebną dla nich pomoc oraz życzliwość bliźnich. Ciebie prosimy…
d. Za dzieci nienarodzone: o to, by wszystkie mogły się narodzić. Ciebie prosimy…
e. Za naszą Ojczyznę: by rozwijała się w zgodzie i pokoju. Ciebie prosimy…
f. Za naszych zamarłych (należy wymienić ich z imienia): o radość życia wiecznego dla nich. Ciebie prosimy…

6. Ojciec lub matka rozpoczyna modlitwę Ojcze nasz.


7. Po modlitwie następuje łamanie się opłatkiem połączone z życzeniami. Ojciec lub matka mówi: Teraz połamiemy się opłatkiem, który jest chlebem miłości. W tym geście wyrazimy naszą miłość do siebie nawzajem. Niech Bóg błogosławi naszym życzeniom! Wszyscy składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem. Warto do życzeń dołączyć prośbę o wybaczenie błędów i popełnionego w minionym roku zła.

8. Po złożeniu sobie życzeń wszyscy śpiewają kolędę: Wśród nocnej ciszy i zajmują miejsca przy stole, zaś ojciec lub matka wypowiadają słowa modlitwy: Pobłogosław, Panie, nas, pobłogosław dary wigilijnej wieczerzy, które będziemy spożywać, pobłogosław tych, którzy je przygotowali. Niech ten wigilijny stół będzie wyrazem naszej wdzięczności za Narodzenie się Pana Jezusa wśród nas. Amen. W rodzinnej atmosferze rozpoczyna się wieczerza wigilijna. Nie zapominajmy o pustym miejscu przy stole jako wyrazie pamięci o tych, którzy nie mogli zasiąść z nami przy wigilijnym stole oraz gotowości przyjęcia kogoś, kto być może tego wieczoru zapuka do naszych drzwi.

9. Po zakończeniu wieczerzy ojciec lub matka wypowiadają słowa dziękczynienia: Dziękujemy Ci Panie za dary, które spożyliśmy w czasie tej wigilijnej wieczerzy. Ucz nas zawsze dzielić się z innymi chlebem i miłością. Pomóż nam wytrwać w zgodzie i miłości rodzinnej nie tylko tego wieczoru, ale w każdym dniu naszego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

10. Wspólne kolędowanie. Warto zatroszczyć się o teksty śpiewanych kolęd dla wszystkich domowników.

Dziś o 22 pasterka w kaplicy  w Małej Żeleźnikowej.   O północy zapraszamy na pasterkę do naszej świątyni parafialnej.  Jak zawsze składamy wtedy ofiarę na Fundusz Obrony Życia.

 Jutro  Święta Bożego Narodzenia. Przeżywajmy ten czas zachowując nasze piękne religijne tradycje. We wtorek  św. Szczepana.  Na mszy o  11 błogosławieństwo kolędników i ich rozesłanie.  Nasze rodziny zwyczajem lat poprzednich odwiedzą „ Kolędnicy misyjni”. W związku z powyższym prosimy o zaangażowanie dzieci, które zawsze stawały na wysokości zadania i pięknie się angażowały w kolędę. My przyjmijmy w naszych domach ich z radością. 

 Składka w Szczepana na Uniwersytet św. Jana Pawła II .  Msze w tym dniu będziemy sprawować tylko do południa Na mszy o 9.30 i w kaplicy poświęcenie owsa.  

 W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o 17.

We czwartek o 17 w naszej świątyni koncert kolęd Kordiana. Dziękujemy serdecznie za tę piękną inicjatywę  p. Wacławowi Cieślikowi. Przy tej okazji usłyszymy również nasze zespoły muzyczne „ Skierki” oraz zespół” Św. Michała”.

Żywa Szopka jak co roku u KORDIANA od 25.12  do 1. 01.2024 r między godziną 10 – 17 / kolęda o 14/.    

 W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny z Nazaretu. Jest to też ostatni dzień roku kalendarzowego. Na każdej mszy świętej ks. Katecheta w słowie go podsumuje. Zaśpiewamy po mszy „Ciebie Boga Wysławiamy” w duch dziękczynienia za dar czasu otrzymany od Bożej Opatrzności.   

Jest prasa katolicka świąteczna oraz świece na stół wigilijny.   

 Dziękujemy osobom z Caritas za przygotowanie paczek świątecznych dla potrzebujących.

W tym tygodniu chcemy odwiedzić naszych parafian z wizytą duszpasterską.

Środa od 8 /ks Maksymilian /Zagórze od podkamiennego; / ks. Piotr /Myślec potoki do Tadeusz Węgrzyn ;/ ks. Proboszcz / wiejskie;

Czw od 8 / ks. Maksymilian /  Zagórze od Popowic;  / ks. Piotr / Myślec wieś do kapliczki ;

Pt od 8 / ks. Maksymilian / Ciąg dalszy Zagórza od rodziny Buczek do Oleś;  /ks. Piotr / Myślec od Rogowski Stanisław ku Popradowi; / ks. Proboszcz / Mała Żeleźnikowa od Cabak Roman Stanisław Sroka i ścieżki do Franciszka Krzesz;

Sob. od 8 /ks. Maksymilian / Plebańskie od Skoczeń Henryk do Szabla Anna; / ks. Piotr / Kącina /ks. Proboszcz /  Mała Żeleźnikowa od Roman Sekuła do Leśnik Adrian

Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na wydarzenia związane z okresem Bożego Narodzenia. W dniu 27  grudnia o godzinie 18:00 w sali widowiskowej odbędzie się Koncert Świąteczny kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów z Nowego Sącza.

 Natomiast 30 grudnia o godzinie 17:00 zapraszamy na widowisko bożonarodzeniowe w wykonaniu zespołu Piecuchy pt. „Właśnie tak kochajmy”. Cena biletu 20 zł.

 Koncerty odbędą się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Nawojowej ul. Parkowa 6.