You are currently viewing IV NIEDZIELA ADWENTU 22.12.2024

IV NIEDZIELA ADWENTU 22.12.2024

  • Post category:Ogłoszenia

Dziś IV niedziela Adwentu. Po rannej mszy Nowenna do Dzieciątka Jezus. Po mszach świętych można wesprzeć ośrodek wychowawczy w Tarnobrzegu przez zakup pierniczków. Cieszymy się obecnością  sióstr oraz wychowanków.

Jutro rano będziemy spowiadać przed roratami i w trakcie ich trwania  wszystkich, którzy by nie mogli być po południu. W kościele spowiedź od 14 do 17. W kaplicy od 16 do 17. /czyli do rorat ! /

Jutro też w  godzinach przedpołudniowych odwiedzimy naszych chorych. Prośba o ich zgłoszenie jeśli może tego nie uczyniliśmy dotąd.

We wtorek Wigilia.

Obrzęd wieczerzy wigilijnej  

PRZY WIGILIJNYM STOLE

Na odświętnie przygotowanym wigilijnym stole układamy Pismo święte, świecę oraz opłatki.
W odpowiedniej porze cała rodzina gromadzi przy tym stole. Wigilijną wieczerzę należy rozpocząć od modlitwy rodzinnej. Modlitwę można poprowadzić według następującego wzoru:

  1. Domownicy na rozpoczęcie śpiewają kolędę: Gdy się Chrystus rodzi.
  2. Po odśpiewaniu kolędy jedno z dzieci lub inny z domowników zapala święcę i mówi: Światło Chrystusa, zaś zebrani odpowiadają: Bogu niech będą dzięki. W tym momencie dzieci zapalają również światła na choince.
  3. Ojciec lub matka zaczynają modlitwę od znaku krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
  4. Wyznaczona wcześniej osoba czyta z Pisma świętego fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Mówi: wysłuchajmy słów Ewangelii św. Łukasza o tym, że Pan Jezus narodził się ponad dwa tysiące lat temu. Następnie odczytuje fragment z Ewangelii: Łk 2,1-14.
  5. Po wysłuchaniu Ewangelii ojciec lub matka odczytują prośby, na które wszyscy odpowiadają: Wysłuchaj nas, Panie.

Dobry Boże, dziękujemy Ci za tę noc, w czasie której narodził się Twój Syn, nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Z ufnością kierujemy do Ciebie nasze prośby:

  1. Za naszą rodzinę: o pokój, zgodę, miłość i wiarę. Ciebie prosimy…
    1. Za naszych sąsiadów i przyjaciół: o potrzebne dla nich łaski. Ciebie prosimy…
    1. Za samotnych, chorych, biednych i głodnych: o potrzebną dla nich pomoc oraz życzliwość bliźnich. Ciebie prosimy…
    1. Za dzieci nienarodzone: o to, by wszystkie mogły się narodzić. Ciebie prosimy…
    1. Za naszą Ojczyznę: by rozwijała się w zgodzie i pokoju. Ciebie prosimy…
    1. Za naszych zamarłych (należy wymienić ich z imienia): o radość życia wiecznego dla nich.  Ciebie prosimy…
  2. Ojciec lub matka rozpoczyna modlitwę Ojcze nasz.
  3. Po modlitwie następuje łamanie się opłatkiem połączone z życzeniami. Ojciec lub matka mówi: Teraz połamiemy się opłatkiem, który jest chlebem miłości. W tym geście wyrazimy naszą miłość do siebie nawzajem. Niech Bóg błogosławi naszym życzeniom! Wszyscy składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem. Warto do życzeń dołączyć prośbę o wybaczenie błędów i popełnionego w minionym roku zła.
  4. Po złożeniu sobie życzeń wszyscy śpiewają kolędę: Wśród nocnej ciszy i zajmują miejsca przy stole, zaś ojciec lub matka wypowiadają słowa modlitwy: Pobłogosław, Panie, nas, pobłogosław dary wigilijnej wieczerzy, które będziemy spożywać, pobłogosław tych, którzy je przygotowali. Niech ten wigilijny stół będzie wyrazem naszej wdzięczności za Narodzenie się Pana Jezusa wśród nas. Amen. W rodzinnej atmosferze rozpoczyna się wieczerza wigilijna. Nie zapominajmy o pustym miejscu przy stole jako wyrazie pamięci o tych, którzy nie mogli zasiąść z nami przy wigilijnym stole oraz gotowości przyjęcia kogoś, kto być może tego wieczoru zapuka do naszych drzwi.
  5. Po zakończeniu wieczerzy ojciec lub matka wypowiadają słowa dziękczynienia: Dziękujemy Ci Panie za dary, które spożyliśmy w czasie tej wigilijnej wieczerzy. Ucz nas zawsze dzielić się z innymi chlebem i miłością. Pomóż nam wytrwać w zgodzie i miłości rodzinnej nie tylko tego wieczoru, ale w każdym dniu naszego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
  6. Wspólne kolędowanie. Warto zatroszczyć się o teksty śpiewanych kolęd dla wszystkich domowników.

O 22 pasterka w kaplicy w Małej Żeleźnikowej. /nie będzie  kolędowania przed pasterka w kaplicy !/ O północy zapraszamy na pasterkę do naszej świątyni parafialnej.  Jak zawsze składamy wtedy ofiarę na Fundusz Obrony Życia.

W środę  Święta Bożego Narodzenia. Przeżywajmy ten czas zachowując nasze piękne religijne tradycje. We czwartek  św. Szczepana.  Na mszy o  11 błogosławieństwo kolędników i ich rozesłanie.  Nasze rodziny zwyczajem lat poprzednich odwiedzą „ Kolędnicy misyjni”. W związku z powyższym prosimy o zaangażowanie dzieci, które zawsze stawały na wysokości zadania i pięknie się angażowały w kolędę. My przyjmijmy w naszych domach ich z radością.  Składka w Szczepana na Uniwersytet  św. Jana Pawła II .  Msze w tym dniu będziemy sprawować tylko do południa. Na mszy o 9.30 i w kaplicy poświęcenie owsa. Na mszy o 11 chrzest dzieci.

W piątek wspomnienie św. Jana apostoła i ewangelisty. Poświęcenie wina.

W sobotę świętych młodzianków męczenników. Msze tylko rano o 7 w kościele.

Żywa Szopka jak co roku u KORDIANA od 25.12  do 15. 01.2025 r między godziną 10 – 17 / kolęda o 14/. 

W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny z Nazaretu. 

Jest prasa katolicka świąteczna oraz świece na stół wigilijny.

 W tym tygodniu chcemy rozpocząć wizytę duszpasterską w naszej parafii.

Piątek

godz . 8 /ks.  prob. / Zagórze od podkamiennego od Lebda Jan do rodziny Pierzchałów

/ks. Piotr / Zagórze od podkamiennego od Ogorzałek Kazimierz do rodziny Skoczeń.

Sobota .

godz . 8 / ks. Maksymilian/ Zagórze od Popowic od Janina Barnach do Zenon Szczęsny

/ ks. Piotr / Plebańskie od Skoczeń Henryk do Szabla Anna;

/ks. prob./ od Słaby Tadeusz do Turek Krzysztof;

W związku z kolędą prosimy jutro po roratach tu i w kaplicy rodziców chłopców, którzy będą chodzić po kolędzie na obowiązkowe spotkanie. Są potrzebne deklaracje.

200 intencji z pogrzebu śp Antoniego Słaby zostało przekazane kardynałowi Konradowi Krajewskiemu. 100 intencji o. Bp Józefowi Słaby oraz 100 intencji o. Maciejowi Słaby w Argentynie. Z tych gregoriańskie msze będą w lutym i marcu.

Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł śp. Jan Lebda z ulicy św. Jana Pawła II. Od 27 grudnia 2 msze gregoriańskie odprawi z zamówionych na pogrzebie ks. Grzegorz  Legutko. Polecajmy zmarłego Bożemu Miłosierdziu.

RADA PARAFIALNA 

Złożono sprawozdanie z Forum Rad Parafialnych, które miało miejsce w Tarnowie pod hasłem; „ Pielgrzymi Nadziei”. Były wykłady a także relacje z różnych parafii jak wygląda praca z rodzicami i dziećmi w przygotowaniu do I komunii świętej. Wszedł w życie V synod diecezji tarnowskiej, którego postanowienia nieco zmieniają jak już wiemy pewne zasady przy udzielaniu sakramentu chrztu; komunii i bierzmowania. Dlatego też wg norm synodu będziemy od nowego roku wprowadzać te postanowienia w życie. kilka refleksji, które wybrzmiały na ostatnim spotkaniu RP.

Chrzest.Udzielenie tego sakramentu jest uwarunkowane zgodą przynajmniej jednego z rodziców lub prawnych opiekunów. / nigdy dziadków czy innych krewnych/ Tylko bowiem rodzice  są gwarantem religijnego wychowania dziecka. Chrzest zgłasza się u własnego proboszcza jak najszybciej po urodzeniu dziecka. Rodzice i chrzestni są zobowiązani do uczestnictwa w katechezie przed chrzcielnej wprowadzającej w tajemnicę sakramentu i jego liturgię. W naszej parafii takie spotkania będą już od lutego po Nowym Roku w pierwsze soboty miesiąca o godz. 9 w sali domu parafialnego. Ukazanie ważności chrztu wymaga by był on udzielany uroczyście w niedzielę./ w naszej parafii jest to ostatnia niedziela miesiąca/ Wtedy w czasie uroczystej mszy  przy udziale wspólnoty wiernych w kościele parafialnym z liturgią obrzędu. Też jak mamy doświadczenie u nas udziela się chrztu w każdą niedzielę i święta ale wtedy po ustalonej z rodziną mszy świętej./ nie jest to chrzest połączony z mszą tylko bezpośrednio po jej zakończeniu/  W uzasadnionych przypadkach V synod diecezji daje możliwość udzielenia chrztu również w dzień powszedni. Na przykład przy dzisiejszej migracji kiedy problem z dotarciem z za granicy np. rodziny czy kogoś z chrzestnych; przy chorobie dziecka lub z innego ważnego powodu. Nawet jest możliwy chrzest dziecka w jego domu!!!

I komunia święta. „V Synod Diecezji Tarnowskiej przypomina nam, że przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i przyjęcie jej powinno dokonywać się w parafii zamieszkania, a nie w parafii na terenie której znajduje się szkoła, do której uczęszcza dziecko. Daje to bowiem możliwość głębszego zintegrowania się ze swoją wspólnotą parafialną, w której prowadzone jest przygotowanie dzieci i rodziców podczas przeznaczonych dla nich spotkań i nabożeństw. W związku z tym już w tym roku zgłaszali się rodzice do swojej kancelarii parafialnej i składali stosowne deklaracje.W wyjątkowych sytuacjach po rozmowie z proboszczem ze względu np. że szkoła jest poza parafią zamieszkania rodzice wyrażali chęć przygotowania i przyjęcia komunii świętej w innej parafii. Nigdy tej prośby rodziców nie odmówiłem. ! U nas zaczynamy to przygotowanie od wielu lat na triduum przed uroczystością św. Michała. W tym roku rodzice, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie dziecka do I komunii / ksiądz tylko pomaga i towarzyszy rodzinie w tym przygotowaniu / zostali wyposażeni w katechizm rodzinny. Co miesiąc są spotkania dla dzieci i rodzin. Na 9  tygodni przed I komunią dzieci z rodzicami / oprócz dwóch godzin religii w szkole /przychodzą w środy na nowennę do Matki Bożej / bardzo gorliwie co trzeba podkreślić/ na modlitewne spotkanie. Naprawdę jak dotąd co zawsze podkreślam z uznaniem patrzę na rodziców zaangażowanie i pełną odpowiedzialność z jaką się spotykamy. Mamy wypracowane w parafii przez lata pewne tradycje związane z przygotowaniem do komunii św i sakramentu pokuty czego się trzymamy. Dzieci przystępują wraz z rodzicami do komunii.  Obowiązuje strój liturgiczny. Nie ma u nas „ Jakiś fajerwerków”. Zawsze liczy się istota czyli Chrystus rodzący się po raz pierwszy w sercu dziecka i nic więcej. / ani prezenty; ani wystawne przyjęcia towarzyszące temu wydarzeniu/   Kładziemy nacisk na przeżywany „ Biały tydzień” .

Bierzmowanie. V synod mówi: Przygotowanie rozpoczyna się w rodzinie. A swoje pogłębienie otrzymuje młodzież podczas katechez i spotkań formacyjnych. To przygotowanie trwa 2 lata. W VII klasie zakończony jest I etap egzaminem. W VIII klasie już trwa bezpośrednie przygotowanie z udzieleniem tego sakramentu w tym roku 16 maja w naszej świątyni parafialnej.  I znowu w czasie Triduum przed odpustem gromadzi się młodzież z VII i VIII klasy. Potem co tydzień mają spotkania formacyjne w domu parafialnym . W przygotowaniu młodego człowieka do bierzmowania należy pamiętać o włączeniu jej w życie parafii przez pełnienie funkcji lektora; członka zespołu muzycznego; działalność charytatywną; pomoc w organizacji wydarzeń o charakterze religijno – kulturalnym. I tu trzeba podkreślić , że naprawdę choćby klasa VII z Wielkiej którą uczę. Prawie wszyscy chłopcy są lektorami. Pięknie czytają Słowo Boże choćby na roratach. We wtorek byli na konkursie gminnym o zwyczajach i obrzędach świątecznych. Wybrzmiały piękne kolędy w ich wykonaniu o charakterze patriotycznym, które chwytały za serce. Zawsze można liczyć na nich. Jedno chyba nam kuleje bo mało pytam. Mam do nich słabość. Ale się może poprawię. Natomiast znów ich problemy które stawiają odważnie staramy się  rozwiązywać w ciekawych rozmowach. Jest obowiązkiem parafii wyznaczyć „osobę społecznego zaufania” do której będzie można zgłaszać wszelkie problemy związane z przemocą i nadużyciami wobec małoletnich. Decyzją Rady Parafialnej wybrana została pani Irena Górowska. Tel. 608578976. Pedagog; nauczyciel w SP W Małej Żeleźnikowej. Prowadzi zespół „ Skierki” . Od lat pracuje ofiarnie z dziećmi. Odznaczona przed laty przez ks. Bp ordynariusza medalem  „ Dei Regno Servire”. Bardzo serdecznie dziękuje imieniem nas wszystkich, że podjęła pani to bardzo odpowiedzialne wyzwanie.

Proboszcz przedstawił rozliczenie finansowe działki sprzedanej gminie w kwocie  /79 tys. zł /- 10 procent tej sumy zostało przekazane na potrzeby kurii /  na Seminarium Duchowne w Tarnowie /;      -we czwartek  została przekazana pierwsza transza spłaty witraży w kwocie 280 tys zł w tym nasz udział finansowy parafii;                                                                                                                                             –  pewna kwota została przeznaczona na realizację budowy i oddania pomnika;                       – w budynku parafialnym z racji oszczędnościowych została przed tym sezonem grzewczym zamontowana druga pompa ciepła; 

– pozostałe fundusze są na koncie parafii wg zalecenia ks. biskupa na 3 miesiące jej funkcjonowania ; jest to finansowy bufor bezpieczeństwa do którego został zobowiązany każdy proboszcz na wypadek gdyby np. musiał przekazać parafię ; gdyby zmarł; / po Covidzie to zarządzenie weszło w życie i musimy wykazać w rocznym rozliczeniu tę kwotę/ Dotąd taką kwotą nie dysponowaliśmy. Dodam, że to jest pierwszy rok jak tu jestem od 19 lat kiedy nie było tradycyjnej składki na cele parafii zbieranej po domach. Była poruszana sprawa prac na cmentarzu. Podejmiemy je kiedy znajdziemy fundusze na ten cel . W tej chwili mamy 10 tys. które przekazał na kaplice cmentarną zm śp. Antoni Słaby jak wiemy od dawna. Mam nadzieję, że Rada Parafialna wraz z Radą cmentarna wypracuje jakąś formę finansowania tej inwestycji.  Jedno jest pewne. Cmentarz jest własnością parafii. Sami musimy znaleźć środki i to ogromne na alejki oraz ogrodzenie. W zależności jak będzie szło finansowanie tyle zrobimy. Na dziś jestem tylko dobrej myśli ale …nie mam do tego pozytywnego myślenia podstaw niestety…..