II NIEDZIELA ZWYKŁA 15.01.2023

  • Post category:Ogłoszenia

Jutro 6 osób z klasy VIII ze Szkoły z  Wielkiej będzie uczestniczyć w rejonowym konkursie biblijnym do którego się zakwalifikowali. Życzymy powodzenia!

We wtorek wspominamy w liturgii św. Antoniego.

W środę nowenna do Matki Boże o 17.  Wcześniej pół godzinna adoracja w ciszy. Na nowennie w środę przeżywać będziemy Dzień Babci i Dziadka za których chcemy się modlić. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żeleźnikowej Wielkiej w imieniu całej społeczności szkolnej zaprasza wszystkich seniorów na spotkanie noworoczne po nowennie o 18 do budynku szkoły.

We czwartek wspominamy św. Józefa Sebastiana Pelczara, w sobotę zaś św. Agnieszkę. 

W sobotę z racji spotkania księży na kongregacji w Przemienieniu Pańskim w Nowym Sączu nie będzie do południa spotkań służby ołtarza.

Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. Tadeusz Majca. Pogrzeb jutro o 14.30. Polecajmy Jego osobę Bożemu Miłosierdziu.

Wczoraj zakończyliśmy wizytę duszpasterską w naszej parafii. Bardzo serdecznie dziękujemy, że po dwuletniej przerwie mogliśmy w tradycyjny  już sposób spotkać się w Waszych domach; w gronie Waszych rodzin i bliskich. Spotkaliśmy się z Waszą serdecznością , życzliwością , staropolską gościnnością za co dziękujemy. Bóg zapłać za ofiarę z  racji kolędy składaną oraz też bardzo sympatyczne dary. Poznaliśmy też wiele rodzinnych trosk i problemów , które dzieliliście    z nami. Zawsze ogarniamy je swoją modlitewną pamięcią. Za wszelkie uwagi, które słyszeliśmy  co do funkcjonowania naszej parafii odbieramy jako wyraz wspólnego zatroskania. Trafne z nich wykorzystamy w pracy duszpasterskiej. Cieszy duchowa kondycja Waszych rodzin po trudnym czasie choćby” covidu”. Mogliśmy spotkać nowe rodziny i poświęcić kilkanaście domów. Życzymy szczególnie tym nowym rodzinom aby spotykały się zawsze z naszej strony z życzliwością i sąsiedzką dobrocią. W stosunku do ostatniej kolędy odwiedziliśmy o kilka domów więcej niż przed trzema laty. Drzwi tych domów, które wtedy były otwarte również i w tym roku przyjęły kapłana. Wiemy, że z pewnych racji w 8 domach nie jesteśmy przyjmowani. Ale zawsze przechodząc obok  modlitwą ogarniamy i tam mieszkające osoby.

Na koniec  chcę wyrazić moje osobiste zdanie o potrzebie kaplicy cmentarnej na naszym cmentarzu, które ciekawiło parafian. Jest ono niezmienne odkąd przyszedłem. Uważam, że na ten moment nie mamy takiej potrzeby aby kaplica była konieczna. Z tym zdaniem się nie kryję i jest ono powszechnie znane.  Utwierdziłem się w tym przekonaniu jeszcze bardziej gdy nasza parafia została pomniejszona o odcięcie Poręby gdzie jak wiemy budowany jest ogromnym wysiłkiem nowy kościół/ zresztą także i z naszym niemałym finansowym wsparciem/. Wtedy w  2010 roku po powstaniu parafii św. Jana Chrzciciela w Nowym Sączu stan wiernych naszej parafii się uszczuplił się   o 1/3 . Gdy przyszedłem było nas 3 tys; obecnie nasza parafia liczy ok 2 tys wiernych. Mam świadomość, że nie jesteśmy w stanie  unieść realnie patrząc kosztów realizacji tej inwestycji. Też takiej potrzeby nie widział bp Ordynariusz, który ostatnio wizytował naszą parafię.  Jak zawsze wydaje pewne zalecenia powizytacyjne, które czytałem wszystkim z tego miejsca po zakończonej wizytacji. Nie było tam nic wspomniane o potrzebie kaplicy ani – zapewniam – nie poruszał tej kwestii w naszej prywatnej rozmowie. Osobiście uważam, że na dziś obrzęd pochowania  doczesnych szczątków w naszej parafii –  z różańcem i mszą świętą w kościele –  jest  czyniony         z ogromnym szacunkiem i czcią dla żegnanych tu osób. Przyniesienie tu do kościoła zmarłej osoby, która od chrztu była może z tym miejscem związana; była do I komunii świętej. Tu się często spowiadała; może przyjęła  tu sakrament bierzmowania czy zawarła w tym kościele sakrament małżeństwa. Tu uczestniczyła może całe swoje życie we mszy świętej niedzielnej i świątecznej. Często i w tygodniu na różnych nabożeństwach będąc.  Tu się modliła. Żegnała swoich bliskich prowadząc ich stąd na cmentarz. Pewnie cieszyła się z prac upiększania tej świątyni ofiarując na ten cel może swój  ów „ wdowi grosz”. Są organy pięknie brzmiące. Stąd wreszcie przy dźwiękach dzwonów procesyjnie idziemy na miejsce złożenia doczesnych szczątków na niedaleko przecież położony cmentarz. Czy potrzebna kaplica cmentarna aby stamtąd od razu składać ciało bez jego obecności w kościele?  / tak jest w Biegonicach do których staramy się  upodobnić!!!/  Moje zdanie  na temat kaplicy nie musi być decydujące. Postanowienia Rady Parafialnej czytane z tego miejsca przed tygodniem i zapisane na stronie parafii uważam za wiążące dla mnie. Jeśli  będzie wola parafian i zrealizowane do połowy czerwca warunki  tam postawione, podejmę konieczne kroki do realizacji jej budowy.  Jest nam dany czas, który pozwoli rozeznać wśród wszystkich parafian nasze realne możliwości tej inwestycji.

Informacja

Wójt Gminy Nawojowa i Gminny Ośrodek Kultury w Nawojowej zapraszają  w niedzielę 15 stycznia 2023 r. na XXIII Koncert Noworoczny Gminy Nawojowa, który odbędzie się w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Nawojowej. Koncert rozpocznie się o godz. 16:00.

Organizatorzy serdecznie zapraszają