ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO 19.05.2024

  • Post category:Ogłoszenia

Dziś Zesłanie Ducha Świętego. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt NMP Matki Kościoła. Jutro msze święte do południa o 7 i 9.30; zaś po południu o 17 w kaplicy i 18 w kościele.

Zapraszamy  na nabożeństwa majowe w kościele o 18 zaś w kaplicy o 17.  

 We czwartek Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

W piątek NMP Wspomożenie Wiernych.       

   W sobotę odprawimy mszę święta przy kapliczce Matki Bożej na ulicy ks. Gurgacza  o 19. Modlić się będziemy za rodziny tam mieszkające; zmarłych z rodziny Barnach.

W przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Świętej.  

Już dziś zwracamy się z prośbą o przygotowanie ołtarzy na procesję Bożego Ciała. W tym roku ze względu na 25 rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Starego Sącza chcemy pójść ulicą św. Kingi aż do zajezdni na Myślcu. I ołtarz przy kościele prosimy by przygotowały rodziny z Małej Żeleźnikowej. II ołtarz przy kapliczce mieszkańcy ul. Sławnej od Zbigniew Rogowski do końca ulicy; III i IV ołtarz rodziny od  Lebda Jan do Tokarczyk Józef wg porządku kolędowego- rejon podkamienne od Nawojowej. Serdeczna prośba aby kwiaty zamówić wspólnie i będą do kościoła. Prośba do pani Pauliny Ciemięga o koordynacje tych prac.

Przy naszej lipie, która jest pomnikiem przyrody nadleśnictwo Piwniczna postawiło piękną i bardzo bogatą w treść tablicę o „ Żołnierzach Niezłomnych”. Wyjaśnia ona działania „ Żandarmerii” w latach po II wojnie światowej szczególnie w obozie na Hali Łabowskiej. Jest to świetny komentarz do powstałej ostatnio tablicy na naszym skwerze niepodległości. Są oryginalne zdjęcia z tamtych czasów i historia tych osób też, widniejących na naszej tablicy. Serdeczne słowo wdzięczności na ręce pana Stanisława Michalika Nadleśniczego z Piwnicznej, który jest inicjatorem i wykonawcą tej całej inwestycji.

Bóg zapłać za  złożenie  składki przed tygodniem na  pokrycie finansowe ogrzewania kościoła ; kaplicy i domu parafialnego w kwocie: 8 tys. 461 zł w tym w kościele zebrano 7 tys. 84 zł zaś w kaplicy 1 tys 377 zł.  

W tym tygodniu jednocześnie na stronie naszej parafii oraz gminy Nawojowa ogłoszony został przetarg na realizacje renowacji naszych witraży. Po miesiącu zostanie podpisana umowa z jedną z firm i do końca tego roku  zostaną wykonane 4 witraże z prezbiterium / na Boże Narodzenie /. Za rok w czerwcu ma być gotowy witraż z chóru. Te prace będą prowadzone pod okiem konserwatora zabytków.

Na naszej stronie parafii jest też dostępny film pokazujący piękno naszego kościoła i otoczenia z drona.

Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. Tadeusz Paluch z Kąciny. Polecajmy zmarłego Bożemu Miłosierdziu. Od dziś o. Maciej w Argentynie rozpocznie sprawować 3 msze święte gregoriańskie z zamówionych na pogrzebie. O bp Słaby odprawi 70 intencji za zm. Tadeusza. Ojciec Stanisław Lelito odprawi msze gregoriańskie z pogrzebowych na Białorusi w czerwcu. Kolejnych 25 intencji odprawi ksiądz w Rzymie .                                                                                                                                    

 ZAPOWIEDZI    

Leśniak Sebastian  zam. Wielopole i Lizoń Sylwia zam. Myślec;                           

 Horowski Daniel zam. Nawojowa oraz Kociołek  Monika  zam. Żeleźnikowa Mała; 

Marszałek Arkadiusz oraz Gąsiorek Angelika zam. Żeleźnikowa Wielka 

 Studium organistowskie w Tarnowie ogłasza nabór na naukę gry na organach. Szczegóły na stronie  internetowej.                                                                                                                           

 Drodzy Diecezjanie!

Jesteśmy pielgrzymami zmierzającymi do domu Ojca. Z jednej strony stąpamy twardo po ziemi, ale nie możemy również zapomnieć, że nasza ziemska wędrówka ma konkretny cel, którym jest niebo. Przypominają nam o tym różnego rodzaju pielgrzymki, które w naszej diecezji tak licznie podejmujemy. Zbliżające się wakacje są doskonałą okazją, by wybrać się w tę drogę, na którą serdecznie Was zapraszam.W dniach od 29 do 30 czerwca do Tuchowa wyruszy pielgrzymka w intencji młodzieży oraz powołań kapłańskich i zakonnych. Pielgrzymi wyjdą w sobotę rano z Piątkowej koło Nowego Sącza
i z Brzeska, aby spotkać się w niedzielę u Matki Bożej Tuchowskiej. Dwudniowy format tej pielgrzymki może zachęcić zwłaszcza tych, którzy chcieliby doświadczyć pielgrzymiego ducha, ale nie dysponują dużą ilością wolnego czasu.

Wzorem ubiegłego roku na Jasną Górę wyruszy także Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska, która odbędzie się w dniach od 18 do 21 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi wyjadą w 12 grupach
z różnych miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Trasa tej pielgrzymki rozłożona jest na cztery dni, aby dać więcej czasu na modlitwę i budowanie wspólnoty oraz umożliwić udział w niej także osobom mniej zaawansowanym wyczynowo. Ukoronowaniem naszego pielgrzymowania będzie tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. W tym roku wyruszymy pod hasłem: „Żyję w Kościele”. Chcemy bowiem odkrywać, że to przede wszystkim sam Chrystus żyje w Kościele
i zaprasza nas, abyśmy złączyli z Nim nasze życie właśnie w tej wspólnocie. Te dziewięć dni pielgrzymowania to niemałe wyzwanie, ale – jak podkreślają doświadczeni pielgrzymi – jest to niezapomniane doświadczenie duchowe.

Drodzy Diecezjanie!

Serdecznie zapraszam wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak. W sposób szczególny zapraszam do tego młodzież i całe rodziny. Wszelkie informacje dotyczące tych pielgrzymek będzie można znaleźć na plakatach i w mediach społecznościowych. Niech Maryja, która oczekuje na swoje dzieci w Tuchowskim i Jasnogórskim Sanktuarium, wyprasza Wam obfitość Bożych łask.

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI