XII NIEDZIELA ZWYKŁA 23.06.2024

  • Post category:Ogłoszenia

Jutro Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

W środę nowenna do MBNP. Pół godziny wcześniej adoracja w ciszy.

W sobotę uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte będą odprawione o 7; 8.15 w kaplicy; 9.30 ; o 14 ślub w kaplicy; 18 w kościele parafialnym. Swoje imieniny ma ks. Piotr. Składamy serdeczne życzenia pamiętając  w modlitwie. Składka do dyspozycji Ojca Świętego na „ Świętopietrze” . Nasza parafia od 1325 roku była zobowiązana do jej zbierania.

Zaczęły się wakacje. Dzieciom, młodzieży życzymy udanego czasu zapraszając do niedzielnej i świątecznej liturgii. Z tej też racji w naszej parafii w wakacyjny czas nie będzie mszy niedzielnej popołudniowej. Przechodzimy na sprawowanie świątecznej i niedzielnej eucharystii jak w ubiegłych latach w sobotę wieczór.

Prośba do rodzin: Fałowski Jerzy, Fałowska Zofia, Agnieszka Puchalska, Sroka Józef o kwiaty na niedzielę.

Rozstrzygnięty został w gminie przetarg na renowację witraży z  naszej świątyni parafialnej. Prace podejmie pracownia Artystyczno – konserwatorska witraży Ryszarda Łobody z Krakowa. Podpisane zostały z gminą w piątek stosowne dokumenty. Szczegóły związane z wyborem wykonawcy i złożonych ofert na stronie naszej parafii  i gminy Nawojowa.

 W tym tygodniu pani Faustyna Barnach będzie bronić pracy o naszej parafii, która wnet potem będzie dostępna na naszej stronie internetowej. Zainteresujmy się tym bardzo bogatym materiałem dotyczącym historii naszego kościoła i parafii.  Pani Faustynie dziękujemy za podjęty trud życząc udanej obrony.

We wszystkie soboty lipca  i sierpnia między 10 a 12 godzina będzie można wyjść na wieżę kościoła w Biegonicach i  też oprócz pięknych widoków zapoznać się z ciekawymi materiałami historycznymi. Wejście jest bezpłatne z przewodnikiem, który oprowadzi i opowie zapewne co najważniejsze.

Gdy mówimy o historii a będą tam także wydarzenia  z II wojny światowej to powiem, że jestem w stałym kontakcie z IPN, który przysłał materiały do weryfikacji na naszą kolejną tablicę na „ Skwerze Niepodległości” . Jest historia Józefa i Stefanii Fornagiel z Trzycierza  oraz tragedii jaka miała tam miejsce. 13 września minie 80 lat kiedy to Niemcy na oczach zrozpaczonej pani Stefanii i jej dwójki dzieci spalili – wcześniej okradając co cenniejsze – cały dobytek tej rodziny.  Rodzina została w nędzy pozbawiona całego dorobku życia. Tam w czasie wojny była komenda AK i ukrywali się żołnierze polscy. Z zemsty do rodziny Fornaglów ale też Stadnickich, który to ród podjął nierówną walkę  z hitlerowskim okupantem, Niemcy taką tragedię spowodowali. Dziś na posesji Fornaglów znajduje się obelisk upamiętniający tamtą wojenną tragedię.  W naszej książeczce o kapliczkach można ten obelisk zobaczyć i poczytać  więcej o tej historii.                                                                                                                                                                           Komunikat dla rodziców których dzieci we wrześniu rozpoczną przygotowanie do I komunii świętej.  „V Synod Diecezji Tarnowskiej przypomina nam, że przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i przyjęcie jej powinno dokonywać się w parafii zamieszkania, a nie  w parafii na terenie której znajduje się szkoła, do której uczęszcza dziecko. Daje to bowiem możliwość głębszego zintegrowania się ze swoją wspólnotą parafialną, w której prowadzone jest przygotowanie dzieci i rodziców podczas przeznaczonych dla nich spotkań i nabożeństw.    W związku z tym prosimy rodziców dzieci, które w przyszłym roku będą chciały przyjąć Pierwszą Komunię Świętą, o zgłoszenie się do swojej kancelarii parafialnej    i zapisanie swojego dziecka na listę kandydatów. Zapisy będą trwały do końca czerwca”.    Po tej notatce czytanej w kościele przyszło do kancelarii 7 rodziców z naszej parafii, których dzieci od września rozpoczną w swoich szkołach przygotowanie do I komunii świętej. Przygotowanie do tego sakramentu w parafii, do której się należy , daje możliwość głębszego zintegrowania się ze swoją wspólnotą parafialną w której prowadzone jest przygotowanie dzieci i rodziców podczas przeznaczonych dla nich spotkań i nabożeństw.   W przygotowaniu do I komunii Świętej są jakby trzy kręgi odpowiedzialności. Najważniejsza jest rodzina. Drugi krąg to parafia; a dopiero trzeci krąg to szkoła, która wspomaga rodzinę i parafię poprzez naukę religii, katechezę. Tymczasem w świadomości wielu ludzi ta kolejność się odwróciła i uważają, że dzieci przygotowują się w szkole. Tak nie jest. Spotkanie z Chrystusem w sakramencie pokuty oraz przyjęcie go w komunii świętej to kolejny krok na drodze wiary przeżywanej w rodzinie i wspólnocie parafialnej.  W naszej parafii katechizujemy w dwóch szkołach. Wspólne spotkanie przed I komunią zaczynamy przed  naszym odpustem parafialnym ku czci św. Michała Archanioła w ramach Triduum dla dzieci I komunijnych i ich rodziców. Omawiamy wtedy wszystkie istotne sprawy związane  z I komunią. Co miesiąc mamy spotkanie modlitewne dla dzieci i rodziców. I tak między innymi w październiku jest nabożeństwo różańcowe;  11 listopada modlimy się za Ojczyznę;  w grudniu uczestniczymy w roratach a na Niepokalane Poczęcie przekazujemy dzieciom medaliki Niepokalanej.  W czasie wielkiego postu są nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Na 9 tygodni przed I komunią spotykamy się na nowennach ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wtedy mamy trzecią godzinę katechezy omawiając z rodzicami najważniejsze zagadnienia związane między innymi z  warunkami do spowiedzi. Bezpośrednio przed komunią są zwykle dwie próby  liturgiczne oraz próbna spowiedź przy konfesjonale. Uroczystość I komunii jest zawsze u nas celebrowana w I niedzielę maja o godz.11. Ale też z ważnych powodów będzie możliwość udzielenia dziecku komunii w inny umówiony dzień/ bo na przykład jest już od dawna zamówiony lokal na przyjęcie I komunijne /. Dzieci  z zagranicy bo też tak będzie w maju przynoszą jak i ze szkół spoza parafii dokument , że są w szkole albo w inny sposób przygotowane do  tego wydarzenia. Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci z rodzicami, które nie uczą się w naszych szkołach do przeżycia tego wydarzenia w naszej świątyni parafialnej.                            

Jest prasa katolicka . Dziś wybory Sołtysów i Rad Sołeckich.