XVIII  NIEDZIELA  ZWYKŁA – 06.08.2023

  • Post category:Ogłoszenia

Dziś Przemienienie Pańskie. 

We wtorek w liturgii wspominamy św. Dominika; w środę św. Teresę Benedyktę od Krzyża; we czwartek św. Wawrzyńca / odpust w Biegonicach /, w piątek św. Klarę.

W tym tygodniu nowenna w środę  o 18; pół godziny wcześniej adoracja w ciszy.

Dziękujemy serdecznie za liczny udział w czwartkowej adoracji całodziennej.

W piątek o 18 gdy pogoda pozwoli zapraszamy na mszę święta na cmentarzu w intencji naszych bliskich zmarłych.  / W razie niepogody modlić się będziemy w kościele/.

Bóg zapłać za ofiary dziś składane na budujący się kościół w Porębie.

W przyszłą niedzielę o godz. 11 modlić się będziemy w 40 rocznicę urodzin ks. Piotra Kotarby naszego katechety oraz jego brata bliźniaka – dziękczynna z prośbą o zdrowie Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i o opiekę św. Michała Archanioła.

Składka za tydzień na Uniwersytet św. Jana Pawła II .

W sobotę o 15 spotkanie dla pielgrzymów z grupy 23 w Starym Sączu w domu katechetycznym przy parafii św. Elżbiety. Tam możliwe zapisy.

ZAPOWIEDZI

Paweł Musiał zam. Żeleźnikowa Mała oraz Kinga Ciągło zam. Podegrodzie;

Informacje gospodarcze związane z naszą parafią.

  1. Dzisiaj w kościele wystawiliśmy do zobaczenia nasze zabytki. Przy okazji chcę naświetlić ich historię nawiązując też do tych, które nam w świątyni towarzyszą zawsze. Nasz kościół jest zabytkiem od 13.10.2011 r. kiedy został wpisany w rejestr zabytków. Ołtarz główny oraz obydwa boczne pochodzące z XIX wieku; polichromia czyli malowidła /Paweł Mitka rok 1958/; ambona; dzwon /1364 r św. Jan Chrzciciel 250 kg/; obraz „ Święta Rozmowa” z 1460 r; rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego przed ołtarzem; drzwi na wieżę oraz na dach; obraz „Zwiastowanie” z XVIII w oddany w tej chwili do renowacji; umbraculum; podstawa pod paschał; kielich od bp Wierzychleńskiego; Organy, które dwa lata temu zostały przeniesione do kaplicy w Małej z końca XIX wieku.  Obecne 20 głosowe mają 40 lat wybudowane przez firmę Bernharda Kocha z Holandii. W środę wysłałem pismo do konserwatora zabytków, że nasza parafia jest gotowa na kontrolę organów tu zainstalowanych oraz przeniesionych do kaplicy. Wykonane prace są perfekcyjnie. Instrumenty i w kościele i w kaplicy przy okazji przenosin zyskały ogromnie pod względem ich brzmienia, bo te zabytkowe poddane zostały renowacji przy okazji przenosin. Otrzymaliśmy bardzo pozytywną opinię z komisji sztuki oraz muzyki kościelnej przy kurii diecezjalnej w Tarnowie. Ogrom pracy związanej z zainstalowaniem szaf organowych; wymiana podłogi i założenie wsporników w kościele /chodzi o ogromny ciężar/ ; nowe 2 drzwi na chór w kościele.  W kaplicy nowe szafy organowe, które zostały ogromnym wysiłkiem finansowym i materialnym zbudowane i wymalowane; podziękowanie kieruję na  na ręce pana Tadeusza Węgrzyna. W tym tygodniu 6 pracowników jego firmy było zaangażowanych jeszcze w prace już wykończeniowe.
  2. Dotąd nie otrzymaliśmy przy odnowie tych  zabytków wyżej wymienionych ani złotówki. Renowacja wszystkich zabytków naszych to w 100%  ofiarność parafian. Witraże zostawiłem na koniec. Mają ponad sto lat.  Wymagają na ten moment prac.  Tu dzięki rządowemu programowi ratowania zabytków premiera Morawieckiego przyznano nam 200tys zł. Całość prac oblicza się na ok. 750 tys. Ale od czegoś trzeba zacząć. Wkład parafii kilku procentowy w ten program.
  3. 11 lipca tego roku zostały dane wszystkie już konieczne pozwolenia na budowę pomnika o którym wiele z tego miejsca mówiłem. Jego projekt i wizualizację będzie można zobaczyć na stronie parafii.
  4. Przed tygodniem na terenie naszej parafii był nagrywany film pt „ Dziedzictwo” o żołnierzach niezłomnych. O tym wydarzeniu można przeczytać na stronie naszej parafii podobnie jak o życiu jednego z jej bohaterów panu Stanisławie Buczku. Na you tube można znaleźć podobny film tego samego reżysera Krzysztofa Brożka pt „ Zdradzeni o świcie”. Są też nowe zdjęcia z gór w zakładce „Świat Boga”.
  5. Zakończone zostały na plebani prace związane z instalacją fotowoltaiki; założona została pompa ciepła, którą całą zimę ogrzewaliśmy plebanię i wszystkie pomieszczenia Domu Parafialnego. W lipcu zostały w całym domu zmienione wszystkie grzejniki na energooszczędne /pamiętamy te żeliwne dotąd /. Wymalowane zostały pomieszczenia plebani. Tu podziękowanie za pracę na ręce pana Adama Witowskiego z dziećmi. Paniom Halince i Helence Kurzeja za ogrom pracy związanej ze sprzątaniem.