II Niedziela Wielkiego Postu – 25 lutego 2024 r.

  • Post category:Ogłoszenia

Dziś po rannej Mszy Droga Krzyżowa. Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami.   Z tej racji zbiórka do puszek na ogólnopolski Fundusz Misyjny „ Ad Gentes”.

Gorzkie Żale  w kaplicy dziś o 14 zaś w kościele o 16. / potem Msza św. /

W środę nowenna do Matki Bożej. Pół godziny wcześniej adoracja w ciszy.

W piątek I miesiąca Droga Krzyżowa o 17 . Będziemy się modlić o poszanowanie ludzkiego życia od momentu poczęcia. Jest to temat jak najbardziej na czasie i jakże ważny. Młodzieżowa grupa wokalna miała przyjemność w ostatni piątek  zaprezentować te drogę krzyżową w Biegonicach. Jest to bardzo wzruszająca w swej wymowie modlitwa i skłania do niezwykle głębokich przeżyć. Zachęcamy do uczestnictwa nie tylko młodzież ale i starszych. Przyjdźmy licznie polecając Panu Bogu te ważne intencje.

W piątek w kaplicy Droga Krzyżowa o 16 . Spowiadać będziemy tam od 15.20.  W kościele zaś przed wszystkimi mszami w tym tygodniu.

Z racji zbliżających się rekolekcji na których wnet odwiedzimy chorych w ten piątek nie będzie odwiedzin w domach. / 20 marca w środę od 13.30 /

W sobotę I miesiąca nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi o 17 – rozpoczęcie różańcem.

Za tydzień nie będzie mszy o 11!!! Zmianę tajemnic różańcowych proszę zrobić prywatnie między sobą w sąsiedztwie.  

W niedzielę przyszłą o 9.30 będzie poświęcenie tablicy upamiętniającej „ Żołnierzy Niezłomnych” na naszym pomniku, którego dokona ks. Janusz Michalik z Poręby. Zaproszeni zostali przedstawiciele władz państwowych z wojewodą małopolskim; będą zapewne licznie obecni posłowie RP oraz senator. Prezes fundacji „ Osądź mnie Boże”. Przedstawiciele różnych organizacji patriotycznych. Projektanci i wykonawcy pomnika. Po mszy świętej tablica zostanie odsłonięta i poświęcona. Złożone zostaną wieńce i znicze. Odśpiewamy hymn „ Jeszcze Polska nie zginęła”. Tablica została założona  i wykonana przez IPN w Krakowie. Będziemy gościć ich przedstawicieli z Dyrektorem IPN z Krakowa p. Filipem Musiałem i dr Maciejem Korkuciem. Jak poprzednia i następna tablice powstają po uprzednim bardzo dogłębnym badaniu osób , które znalazły się ostatecznie na nich. Za to IPN odpowiada. Tekst tablicy brzmi:

MIESZKAŃCOM ŻELEŹNIKOWEJ

PORĘBY MAŁEJ I MYŚLCA

KTÓRZY STAWILI OPÓR

KOMUNISTYCZNEMU ZNIEWOLENIU

I ZACHOWALI WIERNOŚĆ IDEAŁOM

POLSKI WOLNEJ I NIEPODLEGŁEJ

ŻOŁNIERZE ODDZIAŁU ŻANDARMERIA

POLSKIEJ PODZIEMNEJ
ARMII NIEPODLEGŁOŚCIOWCÓW

STEFAN BALICKI „BYLINA”

* 1922, zamordowany z wyroku komunistycznego sądu 1949

ALOJZY LEGUTKO „ARION”, „BARBARA”

*  1928, więzień komunizmu 1949-1956

FRANCISZEK MIZGAŁA „PROMIEŃ”

* 1923, poległ w walce z UB 1949

MARIAN STANEK „KMICIC”

* 1923, więzień komunizmu 1949-1956

JÓZEF WITOWSKI „ROLAND”

* 1927, więzień komunizmu 1949-1954

ŻOŁNIERZ „ODDZIAŁU PARTYZANCKIEGO AK «GROT»”

JAN PSONAK „KASPER”, „AS”

* 1925, poległ w walce z WOP 1947

CZŁONKOWIE I WSPÓŁPRACOWNICY PPAN

STANISŁAW BUCZEK

* 1928, więzień komunizmu 1949-1953

JAN CHEBDA

* 1911, więzień komunizmu 1949-1951

MICHAŁ KOWALIK

* 1907, więzień komunizmu 1949-1954

KAZIMIERZ NIEĆ „ZBIEG”

* 1925, więzień komunizmu 1948-1953

JAN ROGOWSKI

* 1917, więzień komunizmu 1949-1950

STANISŁAW ROGOWSKI

* 1915, więzień komunizmu 1949-1954

ELŻBIETA WITOWSKA

* 1898, więzień komunizmu 1949-1952

JAN WITOWSKI „SZLIFIBRUK”

* 1925, więzień komunizmu 1948-1955

PAWEŁ WITOWSKI „BEZ”

* 1921, więzień komunizmu 1949-1953

PARAFIANIE ŻELEŹNIKOWEJ WIELKIEJ

MIESZKAŃCY GMINY NAWOJOWA

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

2024

Serdecznie zapraszam wszystkich za tydzień na to bardzo dla naszej wspólnoty ważne wydarzenie upamiętniające tych, którzy za „Wolną Polskę ” oddali życie albo cierpieli długoletnie więzienia w trudnym czasie historii powojennej Polski. W książce „Władysław Gurgacz jezuita wyklęty” pan Filip Musiał obecny prezes IPN w Krakowie pisze : „ Nikt z przyjaciół o. Gurgacza nie przypuszczał nawet, że ten spokojny zatopiony w Bogu człowiek stanie się partyzantem, że będzie się ukrywał po lasach i walczył o istnienie wielu ludzi, będących nad brzegiem rozpaczy, dlatego że w ojczyźnie, którą ukochali, zapanowała obca przemoc. Byli wolni. Nie ugięli karku pod jarzmem przemocy, ale byli przy tym wszystkim rozpaczliwie samotni. Wydawało się im, że Bóg o nich zapomniał. Kochali Ojczyznę nad życie, chcieli nieść jej wolność. Ale w ujarzmionym kraju nazywano ich „bandytami”. Imię ich było wyklęte. Nieustannie groziła im śmierć. Pomoc im okazywana prowadziła do więzień i na tortury. Do takich to ludzi przyłączył się o. Gurgacz. On chciał być z nimi gdy cierpieli, chciał ratować ich dusze i w warunkach tak trudnych wypełnić swoje kapłańskie powołanie.

W tym tygodniu odebraliśmy pozwolenie konserwatorskie na prace przy witrażach. Gdy otrzymamy kosztorys prac złożymy w tym tygodniu w gminie dokumenty do przetargu na te prace.

Dziękujemy serdecznie p. Tadeuszowi Węgrzynowi za wymienienie okien i parapetów na dużej sali na plebani. Jest ta sala  odnawiana i w tym miejscu serdeczne podziękowanie na ręce pana Adama Witowskiego z dziećmi. Naprawdę przyszedł na te prace najwyższy czas.

Jeszcze dzisiaj można zapisać się na kurs przedmałżeński w Starym Sączu o godz. 18.

Serdeczna prośba o złożenie ankiet o naszej parafii do przyszłej soboty.

Są do nabycia w zakrystii baranki wielkanocne w cenie 8 zł.